ШКОЛА УКРАЇНОЗНАВСТВА
ІМ. ТАРАСА ШЕВЧЕНКА

Українського Православного
Собору св. Володимира

м. Парма, Огайо
TARAS SHEVCHENKO SCHOOL
OF UKRAINIAN STUDIES

of St. Vladimir's Ukrainian
Orthodox Cathedral

Parma, Ohio
"...І чужому научайтесь, й свого не цурайтесь..." – Т. Шевченко
Наша світлина
TSSUS 2007-2008
Закриття школи
До уваги батьків та учнів! Щодо закриття Школи українознавства ім. Т. Шевченка за несприятливих погодних умов, просимо стежити за оголошеннями на шкільному веб-сайті, періодично перевіряти електронну пошту, повідомлення телебачення чи радіо від iAlert (WKYC Channel 3 Cleveland/Akron or wkyc.com):

Ви також можете підписатися на безплатні текстові повідомлення про закриття шкіл на мобільний телефон. Для цього оберіть "T.Shevchenko Sch of Ukrainian Studies" у переліку Cuyahoga County Schools.
Google Apps
Google Apps - Веб-застосування для спілкування і співпраці в shevchenkoschool.org (тільки для учителів Школи ім. Т. Шевченка)
Шкільний календар
ОГОЛОШЕННЯ
Український історичний календар
Учора
3 лютого
1067 - Помер князь Ростислав, онук князя Ярослава Мудрого, засновник галицької династії Ростиславичів.
1929 - Закінчився перший Конгрес Українських Націоналістів, на якому утворено Організацію Українських Націоналістів.
1940 - Утворено у Вінніпегу Комітет Українців Канади (КУК).
Сьогодні
4 лютого
1648 - Обранням Богдана Хмельницького гетьманом розпочалось повстання козаків на Запорожжі, котре стало початком визвольної війни.
1793 - Прилучено Волинь і Поділля до російської імперії внаслідок другого поділу Польщі.
1813 - Народився Семен Гулак-Артемовський, композитор, співак, драматичний актор. Навчався в Києві в духовній семінарії, співав в Софійському Митрополичому хорі. Навчався вокальному мистецтву в Петербурзі, Парижі, Флоренції. Виступав на сценах імператорської опери в Петербурзі й Великого театру в Москві. Яскравий представник української композиторської школи. Автор лірико-комічної опери "Запорожець за Дунаєм". Помер 5 квітня 1873 р. в Москві.
1868 - Народився Михайло Коваль-Медзвецький, військовий діяч, генерал-майор царської армії. Брав активну участь у громадсько-політичному житті Української громади в російській столиці. Навесні 1917 одним із перших генералів царської армії прибув до Києва та запропонував послуги Українській Центральній Раді. Був призначений начальником Головного геодезичного управління Генерального штабу Армії УНР. У ранзі генерал-поручика (1920) входив до складу Військової Ради УНР. Після інтернування частин Армії УНР до Польщі працював в Українській військовій місії у Варшаві, обирався членом екзильного уряду (1921-22). Помер 10 вересня 1923 р. у Варшаві.
1988 - Помер Михайло Грицай, український літературознавець і фольклорист. Народився 16 вересня 1925 р.
Завтра
5 лютого
 
 
Вшанування пам'яті жертв Голодомору

Вшануй свою Велику
ненароджену Вкраїну

Запали свічу у вікні

24 листопада
Вогник пам'яті у твоєму вікні!

Наша кнопка
Taras Shevchenko School of Ukrainian Studies, Parma, Ohio
Код кнопки
Нашим прихильникам
Щиро дякуємо всім, хто безкорисливо підтримує й самовіддано допомагає Школі українознавства ім. Т. Шевченка! Дивитися повний список жертводавців
Газета «Шкільні Вісті»
Підписка на список розсилки News
Ви можете підписатися на наш список розсилки новин, увівши нижче адресу Вашої електронної пошти:
ТАРАС ШЕВЧЕНКО (1814-1861)

    Життєвий шлях Шевченка – це майже безперервний потік змагань. При знайомстві з подіями Шевченкового непростого життя може скластися враження, що вони - наче ланцюг випадковостей, який міг обірватися в будь-якому місці. Всі "сходинки" Шевченкового зростання зіперті начебто на нетривкий грунт збігу обставин. Адже усі закони і традиції Росії були спрямовані проти висунення на авансцену історії таких людей, як Шевченко. Але він усе ж таки досяг вершини слави — усупереч існуючим законам.

     Народжений у кріпацькій сім’ї, він у досить юному віці став круглим сиротою. Коли йому минав дев’ятий рік, від тяжкої праці й злиднів померла матір Тараса, а на дванадцятому році його життя — і батько. Останній перед смертю промовив пророчі слова: “Синові Тарасові спадщини ніякої не оставляю, бо він буде неабиякою людиною...”.

     Перше, що подумав рано осиротілий Тарас в таких обставинах, це була школа і наука. Він сам із своєї власної волі йде у школу дяка Богорського. Нестямний п'яниця Богорський тримав Тараса за наймита, але малий сирота мусив терпіти, бо всією своєю істотою тягнувся до світу знання. За дрібні гроші, що перепадали йому від його ж заробітку читанням псалмів і молитв над покійними (бо мав чудовий голос, гарно співав і тому його часто запрошували замість дяка) Тарас купував папір, робив книжечку і вписував у неї пісні-вірші свої і Григорія Сковороди... 

“Та сам собі у бур’яні,-
Щоб не почув хто, не побачив,
Виспівую, та плачу”,

- писав він згодом. Невдовзі Тарас відправляється в дорогу в пошуках правдивого вчителя, щоб добру навчив, бо вже тоді душа його проявлялася різними талантами, серед яких була тяга до малярства. І коли, здавалося, після тривалих поневірянь він знайшов вчителя, який признав у ньому талант, на перешкоді постала кріпацька його доля.

     Замість навчання малярству Тарас змушений працювати на панській кухні, а потім — козачком у панських покоях. Разом з паном Тарас змушений покинути рідні місця. Проте переїзди з одного міста до другого збагачували знання Тараса, давали можливість порівнювати життя в Україні з життям у Литві, Польщі та Московщині, і зміцнювали любов до мальовничої культурної України і посилювали тугу за рідним краєм.

     1831 року юний Шевченко прибув до Петербурга. Тут Шевченко зустрів земляка – художника Івана Сошенка, який невдовзі познайомив Тараса з демократично налаштованими діячами культури. Вони, побачивши в Шевченка рідкісний талант до літературної і художньої творчості, викупили його в 1838 році з кріпацької неволі. І син кріпака і внук гайдамаки, що ніде не вчився грамоті, окрім сільського дячка, одразу ж після викупу на волю виступив зрілим поетом, заговоривши такою могутньою мовою: 

Реве та стогне Дніпр широкий, 
Сердитий вітер завива...

І то вже промовляла не окрема людина – промовляв цілий народ могутніми словами – такими могутніми, як і сам Дніпро.

     З 1838 по 1845 рік Шевченко навчався в Петербурзькій Академії мистецтв. Під час навчання Тарас був тричі нагороджений срібними медалями. Задовго до закінчення Академії Шевченко вже працював на рівні професійного майстра. Після закінчення Академії в 1845 році Шевченко повертається на Україну і працює в Археографічній комісії до його арешту і заслання. 

     Усе свідоме життя поет пов'язував з визвольним рухом українського народу. Могутньою силою свого поетичного таланту він зворушував людські серця, пристрастю закликав до боротьби за волю і просвіту. Шевченко був членом таємної організації — Кирило-Мифодіївського товариства. За це його в 1847 році було заарештовано і заслано рядовим солдатом в Оренбурзький окремий корпус із царською забороною писати й малювати. Але незважаючи на це Шевченко не склав рук і в засланні — він таємно писав і малював.

     Останні роки життя Тараса Григоровича позначені великими досягненнями в літературі, живопису, графіці. У 1860 йому було присвоєно звання академіка гравюри. Художник досконало володів  техніками олійного живопису, акварелі, сепії, рисунку олівцем і вугіллям і офорту. У ряді робіт простежується прагнення Шевченка підкреслити гармонійну сутність людини, виявити її моральну й фізичну досконалість.

    Зимою 1860-1861 років стан здоров'я Тараса Григоровича, підірваного засланням, різко погіршився. 10 березня1861 року він помер. Похоронений був на Смоленському цвинтарі в Петербурзі. Але ще в 1845 році Шевченко написав такі слова:

Як умру, то поховайте
Мене на могилі,
Серед степу широкого 
На Вкраїні милій.

     І за Тарасовим заповітом, його прах того ж літа перевезений в Україну й похований на найвищому вершку Чернечої гори над Дніпром у місті Каневі. Поетові, пророкові і співцеві України виповнилося рівно сорок сім років, з яких двадцять чотири він був кріпаком, десять — на засланні, близько чотирьох — під наглядом поліції. 

     Творча спадщина Шевченка — нова і яскрава сторінка в історії української художньої культури. Шевченком глибоко розумів народне життя, умів вибрати в ньому суттєве й характерне, володів рідкісним даром знаходити найвлучніші, найдосконаліші засоби подачі цього життєвого матеріалу в літературних і мистецьких образах. 

     Таке чуття сучасної йому дійсності поєднувалося із знанням історії — світової і вітчизняної. Розвинена інтуїція щодо зв'язку колишніх часів і сучасної дійсності давала йому можливість наповнити новим змістом зображення давнини.

     Цього року ми відзначатимемо 190 років від дня народження Тараса Шевченка — Великого Кобзаря, мудрого Пророка-співця волелюбного народу – народу, який сам ніколи не виступав поневолювачем інших, а завше відстоював своє одвічне право бути господарем на власній землі. Почалися збуватися його пророцтва – ось уже більш, ніж 12 років Україна – незалежна держава. Проте століття пригноблення і відвертого геноциду проти нашого українського народу не пройшли безслідно. Наразі Україна переживає економічні й політичні труднощі, але ми щиро віримо, що українці, згуртовано вирішуючи ці проблеми, зрештою займуть своє належне місце серед інших народів.

Календар шкільних подій (2023-02-04)
Минулого місяця
Січень
Субота, 1 — Новий Рік.
П'ятниця, 7 — Святкування Різдва Христового (за Юліанським календарем).
Субота, 15 — Навчальний день. Збори вчителів
Субота, 22 — Навчальний день.
Субота, 29 — Навчальний день.
Цього місяця
Лютий
Субота, 5 — Навчальний день. Збори вчителів.
Субота, 12 — Навчальний день.
Субота, 19 — Навчальний день. Закінчення другого триместра. Триместрові іспити.
Субота, 26 — Навчальний день.
Наступного місяця
Березень
Субота, 5 — Навчальний день. Збори вчителів.
Субота, 12 — Навчальний день.
Субота, 19 — Навчальний день.
Субота, 26 — Навчальний день.
Партнери
Flag of  Ukraine Flag of the USA Flag of Ohio, USA